Kritériá a podmienky prijatia

2. termín – 09. 05. 2022
  2. kolo prijímacích skúšok

21. 06. 2022 – termín na nenaplnený počet miest žiakov

Riaditeľ školy si vyhradzuje právo, že v prípade nenaplnenia príslušného študijného odboru
potrebným počtom žiakov, resp. v prípade neprijatia z dôvodu nedostatku miesta, bude so
súhlasom zákonného zástupcu ponúknutý uchádzačovi iný odbor v rámci školy.

I. PRIJÍMACIA SKÚŠKA PRE ŠTUDIJNÉ ODBORY
a) prijatie bez prijímacej skúšky
Bez prijímacej skúšky bude riaditeľ prijímať žiakov, ktorí v externom testovaní (Testovaní 9)
dosiahli v každom predmete samostatne (SJL a MAT) úspešnosť najmenej 80 %. Podmienkou
prijatia je úspešné ukončenie 9. ročníka základnej školy a zdravotne spôsobilý stav pre zvolený
študijný odbor. Uchádzač, ktorý splnil podmienky prijatia bez prijímacej skúšky, prijímaciu
skúšku nebude konať a bude mu priznaný maximálny počet bodov za prijímaciu skúšku.
b) prijatie na základe prijímacej skúšky
Žiaci budú prijímaní na základe prijímacej skúšky do naplnenia plánovaného počtu žiakov a
majú zdravotne spôsobilý stav pre zvolený študijný odbor.
forma prijímacej skúšky:
Žiaci budú pozvaní na prijímacie skúšky z matematiky a slovenského jazyka a literatúry.
Riaditeľ školy písomne pozve uchádzačov na prijímacie skúšky najneskôr 5 dní pred termínom
ich konania.
slovenský jazyk a literatúra
Písomný test v trvaní 45 minút bude obsahovať úlohy z rozsahu učiva určeného Štátnym
vzdelávacím programom odboru vzdelávania pre základné školy.
matematika
vzdelávacím programom odboru vzdelávania pre základné školy.
Medzi jednotlivými písomnými testami bude prestávka 15 minút.
Žiak vykonal prijímaciu skúšku neúspešne, ak nedosiahne na prijímacej skúške z matematiky
najmenej 5 bodov alebo zo slovenského jazyka a literatúry najmenej 5 bodov.

U žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami sa individuálne podľa typu a stupňa
zdravotného znevýhodnenia v potrebnej miere (samostatná miestnosť a predĺžený čas) upraví
prijímacia skúška.
II. BODOVACÍ SYSTÉM
a) vykonanie prijímacej skúšky – max. 100 bodov
TEST
slovenský jazyk a literatúra matematika súčet bodov
50 b 50 b 100
III. URČENIE PORADIA ŽIAKOV
Súčet bodov určuje poradie žiaka. Čím žiak získa viac bodov, tým je umiestnený v poradí vyššie.
V prípade rovnosti bodov uprednostňujeme:

• žiakov so zdravotným znevýhodnením,
  • vyššie percento úspešnosti z matematiky v Testovaní 9,
  • vyššie percento úspešnosti zo slovenského jazyka a literatúry v Testovaní 9,
  • lepší prospechový priemer z matematiky a slovenského jazyka pri polročnom hodnotení v 9.ročníku na základnej škole.

Žiaci, ktorí majú na prihláške za predmet v roku/polroku uvedené „absolvoval,“ resp. slovné hodnotenie, nahrádza sa hodnotenie hodnotením z predmetu z najbližšieho roka/polroka, v ktorom bol žiak hodnotený známkou.

Počet prijatých žiakov do jednotlivých študijných odborov je určený zriaďovateľom a so súhlasom prijímacej komisie môže byť upravený podľa záujmu žiakov a možnosti školy.

IV. PODMIENKY PRIJATIA – ŠTUDIJNÉ ODBORY V DUÁLNOM VZDELÁVANÍ

Poradie uchádzačov pre duálne vzdelávanie bude zostavené podľa kritérií pre klasické štúdium s ohľadom na požiadavky firiem. Pre každý odbor bude poradie uchádzačov v prijímacom konaní zostavené samostatne, zvlášť pre odborné vzdelávanie a prípravu v systéme duálneho vzdelávania a zvlášť pre ostatných uchádzačov.

V. OSTATNÉ PODMIENKY PRIJATIA

a) Podmienkou prijatia uchádzačov o štúdium do študijných a učebných odborov je úspešné ukončenie 9. ročníka základnej školy.

b) Zákonný zástupca žiaka so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, ktorý bude požadovať pre uchádzača o štúdium v 1. ročníku strednej školy individuálne začlenenie, priloží k prihláške aktuálnu správu o psychologickom a špeciálno-pedagogickom vyšetrení uchádzača o štúdium.

c) Potvrdenie o zmenenej pracovnej schopnosti predkladá len uchádzač so zmenenou pracovnou schopnosťou.

d) Potvrdenie o odbornom vzdelávaní a príprave žiaka v systéme duálneho vzdelávania, vydané zamestnávateľom, ktorý má so školou uzatvorenú zmluvu o duálnom vzdelávaní, predkladá len uchádzač, ktorý podáva prihlášku na vzdelávanie v študijnom odbore alebo učebnom odbore, v ktorom sa odborné vzdelávanie a príprava poskytuje v systéme duálneho vzdelávania.

B. UČEBNÉ ODBORY
Podmienky prijatia:

• úspešné ukončenie 9. ročníka základnej školy
  • zdravotná spôsobilosť
    Poradie žiakov určíme na základe prospechového priemeru v 8. a 9. ročníku na základnej škole.
    Kritériá pre prijatie uchádzačov na denné štúdium pre školské roky 2022/2023, 2023/2024 boli
    prerokované v pedagogickej rade dňa 24. 01. 2022 a Radou školy 14. 02. 2022.
    Mgr. Ján Holub
    riaditeľ Spojenej školy