Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu (skrátene DofE) je komplexný rozvojový program, ktorý dáva mladým ľuďom vo veku 14 až 24 rokov šancu rozvinúť svoje schopnosti a charakterové vlastnosti pre reálny život, naplniť svoj potenciál a pomôcť im uspieť v živote.

V programe DofE si mladí ľudia stanovujú individuálne ciele a výzvy v niekoľkých aktivitách a na ceste k ich splneniu posilňujú svoju zodpovednosť a vytrvalosť, poznávajú a prekonávajú sami seba a získavajú nové zručnosti, užitočné pre ďalší akademický aj pracovný život. Zapojením sa do programu sa navyše stávajú súčasťou medzinárodnej komunity.

Po celom svete sa už do Medzinárodnej ceny vojvodu z Edinburghu zapojili milióny mladých ľudí. Na Slovensku program funguje od roku 2007 na British International School v Bratislave a od konca roku 2014 pracuje tím nadšencov zo vzdelávania s podporou lídrov z biznisu na otvorení Národnej kancelárie na Slovensku, ktorá bude mať za cieľ rozšíriť program na celom Slovensku a otvoriť tak program pre čo najväčší počet mladých ľudí.

Účastníci programu DofE (tzv. “Dofáci”) si stanovujú vlastné ciele, ktoré sú zároveň výzvou pre ich osobný rozvoj. Program preukázateľne podporuje mladých ľudí na ich ceste, pretože je:

• Komplexný – program je smerovaný na hlavné oblasti rozvoja mladých ľudí: od športu cez talent, dobrodružné expedície až po dobrovoľníckou pomoc ľuďom v núdzi a komunite.
  • Dlhodobý – program trvá od 6 do 24 mesiacov podľa úrovne a intenzity.
  • Motivačný – mladí ľudia si sami stanovujú výzvy a úlohy, ktoré s našou pomocou plnia.
  • Rozvojový – prispieva k samostatnosti, k zvýšeniu kompetencií aj k rozvoju empatie a spoločenskej zodpovednosti. Mladí ľudia si rozvíjajú tímovú spoluprácu a získavajú nové skúsenosti.
  • Personalizovaný – každý účastník si zadefinuje vlastné rozvojové ciele, ktoré bude počas programu plniť.
  • Prestížny – program sa teší medzinárodnému uznaniu britskou kráľovskou rodinou. Za dosiahnutie cieľa sú mladí ľudia oceňovaní aj zo strany významných osobností. Program je uznávaný medzinárodnými školami, zahraničnými univerzitami i zamestnávateľmi ako známka kvality uchádzačov.