Publikované:

Štvorčlenný tím žiakov z 2. D a 3. D triedy pod vedením učiteľa Ing. Pavla Pavlanina a mentora Ing. Tibora Radačovského sa tohto roku zapojil do celoslovenskej súťaže CanSat 2024. Cieľom súťaže je, aby žiaci stredných škôl navrhli a vytvorili minisatelit, ktorý počas pádu bude merať a zasielať informácie minimálne o teplote a tlaku na pozemnú stanicu. Svoj projekt minisatelitu majú žiaci obohatiť o sekundárnu misiu. Náš tím to obohatil o meranie vlhkosti, informácie z GPS – ako sú nadmorská výška, zemepisná šírka a dĺžka, čas a fotografovanie počas pádu. Súťaž prebehne 6., prípadne 9. mája 2024 na letisku v Malých Bieliciach.

Firma Deutsche Telekom sa rozhodla, že pomôže všetkým tímom z východného Slovenska otestovať si svoju niekoľkomesačnú prácu. Dňa 26. 4. 2024 zorganizovala stretnutie všetkých firiem a organizácií zapojených do súťaže na letisku v Bidovciach. Tímy mali možnosť vystreliť svoje satelity do výšky 1km a testovať, ako im fungujú.

Našim chlapcom sa podarilo vytvoriť funkčný a kompaktný minisatelit, ktorý bol vystrelený do výšky 1 km. Overovali funkčnosť elektroniky, konštrukcie a návratového systému.

Veríme, že v ostrej súťaži na celoslovenskom kole uspejú.

https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/3328#1009

https://www.topky.sk/cl/10/2745863/Studentske-satelity-otestovali-raketou-na-letisku-v-Bidovciach