Publikované:
Dňa 9. 5. 2024 sa konalo celoslovenské finále súťaže CANSAT 2024 na letisku v Malých Bieliciach pri Partizánskom. Do celoslovenského finále sa dostalo celkovo 14 tímov. Východné Slovensko reprezentovali štyri tímy. Náš satelit splnil všetky kritériá súťaže a kvalifikoval sa na štart bez problémov, čo sa všetkým tímom nepodarilo. Splnil primárnu aj sekundárnu misiu a každú sekundu počas letu meral online teplotu, tlak, vlhkosť a kvalitu vzduchu. Satelit zozbieral celkovo 850 vzoriek, ktoré sme vyhodnotili a odprezentovali pred komisiou. Pridanou hodnotou nášho satelitu bolo zisťovanie GPS súradníc, nadmorskej výšky a získavanie snímok 1x/3s počas letu. Ako jediný získal a zverejnil získané fotografie. V silnej konkurencii sme sa umiestnili v TOP 5👏, čo je pre našu školu obrovský úspech, keďže sme sa do súťaže zapojili neskôr. Už dnes pracujeme na zostavení ďalšieho tímu do ročníka CANSAT 2025.
Ďakujeme členom tímu, kolegovi Ing. Pavlovi Pavlaninovi a žiakom Mariánovi Haborákovi, Samuelovi Ševčíkovi, Štefanovi Ivankovi z III.D a Ondrejovi Janičovi z II.D, ktorí tri mesiace tvrdo pracovali na tomto úspešnom projekte. Spoločne dokázali, že nielen hviezdy na nebi, ale aj tie naše, sú dosiahnuteľné, ak veríme vo svoje sny a tvrdo na nich pracujeme.